CWW/Y/A 1002-T÷7202-T
Vezi datele tehnice și poziționarea acestei familii din aceeași categorie.
Gama CLINT CWW/H/A 1002÷6002 este destinată instalațiilor apă-apă de mare putere, cu compresoare Screw și schimbătoare shell & tube. R1234ze este agentul frigorific standard, iar controlul Inverter poate crește semnificativ eficiența la sarcină parțială și reduce curentul de pornire.

Gama CLINT CWW/H/A 1002÷6002 este destinată instalațiilor apă-apă de mare putere, cu compresoare Screw și schimbătoare shell & tube. R1234ze este agentul frigorific standard, iar controlul Inverter poate crește semnificativ eficiența la sarcină parțială și reduce curentul de pornire.
Pentru selecția corectă trebuie verificate punctul real de funcționare, temperaturile tur/retur pe circuitul de apă răcită și pe circuitul de condensare, debitele, pierderile de presiune, regimul anual de sarcină, cerințele acustice și integrarea în automatizarea clădirii sau procesului.
| Parametru | UM | 1002 | 1202 | 1402 | 1602 | 1802 | 2202 | 2502 | 2802 | 3302 | 3602 | 4602 | 4802 | 5402 | 6002 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putere frigorifică | kW | 234 | 310 | 375 | 437 | 488 | 558 | 655 | 736 | 868 | 980 | 1160 | 1278 | 1475 | 1650 |
| Putere absorbită | kW | 44 | 57 | 66 | 80 | 89 | 100 | 117 | 131 | 154 | 174 | 222 | 242 | 275 | 304 |
| EER | 5.32 | 5.44 | 5.68 | 5.46 | 5.48 | 5.58 | 5.6 | 5.62 | 5.64 | 5.63 | 5.23 | 5.28 | 5.36 | 5.43 | |
| SEER | 5.68 | 5.84 | 5.93 | 5.88 | 5.9 | 5.91 | 5.95 | 6.02 | 6.11 | 6.07 | 6.14 | 6.21 | 6.33 | 6.33 | |
| SEER cu ID | 6.53 | 6.71 | 6.81 | 6.76 | 6.79 | 6.8 | 6.84 | 6.92 | 7.02 | 6.98 | 7.06 | 7.14 | 7.28 | 7.28 | |
| Compresoare | buc | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Circuite frigorifice | buc | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Reglare capacitate | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | Continuă | |
| Debit apă evaporator | l/s | 11.18 | 14.81 | 17.92 | 20.88 | 23.32 | 26.66 | 31.29 | 35.16 | 41.47 | 46.82 | 55.42 | 61.06 | 70.47 | 78.83 |
| Pierdere presiune evaporator | kPa | 36 | 37 | 42 | 39 | 32 | 31 | 35 | 45 | 39 | 38 | 39 | 49 | 57 | 54 |
| Racord evaporator | DN | 125 | 150 | 150 | 150 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Debit apă condensator | l/s | 13.28 | 17.53 | 21.07 | 24.7 | 27.57 | 31.44 | 36.88 | 41.42 | 48.83 | 55.14 | 66.03 | 72.62 | 83.61 | 93.36 |
| Pierdere presiune condensator | kPa | 17 | 28 | 34 | 36 | 36 | 35 | 32 | 34 | 37 | 37 | 37 | 37 | 35 | 32 |
| Curent maxim funcționare | A | 144 | 190 | 220 | 260 | 290 | 334 | 384 | 436 | 489 | 549 | 701 | 761 | 873 | 961 |
| Curent maxim pornire | A | 199 | 257 | 318 | 373 | 420 | 504 | 492 | 576 | 692 | 782 | 1144 | 1174 | 1372 | 1416 |
| Presiune sonoră STD | dB(A) | 76 | 76 | 76 | 76 | 76 | 76 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 80 | 81 | 82 |
| Presiune sonoră SSL | dB(A) | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 76 | 77 | 78 |
| Greutate transport | kg | 2140 | 2445 | 2640 | 2860 | 3090 | 3230 | 4180 | 4560 | 5205 | 5670 | 6950 | 7080 | 9060 | 10050 |
| Greutate operare | kg | 2300 | 2660 | 2840 | 3100 | 3420 | 3550 | 4590 | 5110 | 5880 | 6470 | 7220 | 7880 | 10030 | 11230 |
| Parametru | UM | 1002 | 1202 | 1402 | 1602 | 1802 | 2202 | 2502 | 2802 | 3302 | 3602 | 4602 | 4802 | 5402 | 6002 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lungime STD | mm | 3700 | 3700 | 3700 | 3800 | 3900 | 3900 | 3900 | 4900 | 4900 | 4900 | 5300 | 5300 | 5550 | 5550 |
| Lățime STD | mm | 1000 | 1100 | 1100 | 1150 | 1200 | 1200 | 1200 | 1200 | 1300 | 1300 | 1400 | 1400 | 2000 | 2000 |
| Înălțime STD | mm | 1800 | 1800 | 1900 | 1950 | 2000 | 2050 | 2150 | 2150 | 2250 | 2300 | 2450 | 2450 | 2500 | 2550 |
| Înălțime SSL | mm | 1800 | 1950 | 2050 | 2100 | 2150 | 2200 | 2300 | 2300 | 2400 | 2450 | 2600 | 2600 | 2650 | 2700 |
Puterea necesară, temperaturile tur/retur, temperatura și tipul circuitului de condensare, glicolul, debitele, disponibilul de presiune, regimul anual de funcționare, redundanța și cerințele de automatizare.
Nu. Puterea și eficiența se modifică în funcție de temperaturile reale ale celor două circuite. Selecția finală trebuie făcută la punctul real de funcționare.
În funcție de configurație sunt disponibile protocoale și opțiuni precum Modbus, BACnet, SNMP și monitorizare web.
Datele sunt structurate după documentația publică CLINT pentru Europa. Pagina racitor.ro este o prezentare tehnică în limba română și nu înlocuiește selecția oficială la punctul real de funcționare.
Compară familia cu alternative din aceeași categorie și verifică ghidurile de selecție înainte de dimensionarea finală.
Vezi datele tehnice și poziționarea acestei familii din aceeași categorie.
Vezi datele tehnice și poziționarea acestei familii din aceeași categorie.
Vezi datele tehnice și poziționarea acestei familii din aceeași categorie.
Turn de răcire, dry-cooler, eficiență și integrare.
Comparație între cele două arhitecturi.
Punctul real de lucru și selecția corectă.
← Înapoi la gama Clint · Ghid chillere industriale și comerciale